İtalyan Peynir Uzmanı Marcello Fichelle, Rani Farm'da

Ben Marcello Fichelle 1968 Yılında İtalya'nın Cancello ed Arnone şehrinde doğdum. Leonardo Da Vinci Ticaret enstitüsünden mezun olduktan sonra İtalyan peynirlerinin yapımı konusunda eğitimlere başladım. 1987 yılından beri İtalyan peynirleri, özellikle her türlü mozzarella peynirinin yapımında uzmanlaştım. Son yıllarda dünyanın çeşitli bölgelerinde mozzarella peynir üretimi konusunda eğitimler veriyorum. Rani çiftliği, eğitim vermekten en çok keyif aldığım yerlerden birisi, çünkü burada ortam ve süt kalitesi çok çok iyi ve mükemmel sonuçlar alıyoruz.

Şu anda Rani Çiftliği peynir üretim tesislerinde geleneksel ve modern yöntemlerle manda ve inek sütünden mozzarella üretimi yapıyorum, aynı zamanda Rani çiftliği personeline mozzarella peynir üretimi konusunda eğitim veriyorum. Benim Rani çiftliğine 2. kez gelişim ve burada çalışmaktan çok mutluluk duyuyorum. Rani çiftliği peynir üretim tesisleri İtalyanın birçok tesisinden daha iyi ve Avrupa standartlarında. Özellikle manda sütünden yapılan mozzarella peyniri en çok tercih edilendir. Rani çiftliğinden elde edilen Manda sütü sayesinde yüksek kalitede orjinal manda mozzarellasını Rani çiftliğinde üretebiliyoruz.

Türkiye'de son zamanlarda peynir adına iyi işler ortaya çıkıyor. Gerek kalite ve gerekse çeşitlilik olumlu yönde artıyor. Yurdun geneline yayılan butik üreticilerin gayretleriyle eskisine nazaran çok farklı peynirleri giderek artan kalitede temin etmeye başladık. Burada biz tüketicilere de iş düşüyor. Üreticilerin çalışmaları ve gayretleri tüketiciler tarafından algılanmadığı sürece bu gelişme kısır kalmaya mahkum. Özellikle şeflerin ve lokantacıların yeni peynir çeşitlerini misafirleriyle tanıştırmaları, bu ülkeye borçları. Şeflerin en önemli görevlerinden birinin yemek pişirme dışında, bir avuç insanın aşkla ürettiği butik ürünlerin halkla tanışmasında elçilik yapmaları gerekliliği olduğunu düşünüyorum.

Şu anda Rani çiftliğinde İtalyanın en meşhur 5 ürünü üretiliyor. Mozzarella, Parmesan, Mascarpone, Ravioli , Ricotto.