Keçi İnadının Sırrı
Vatan - 03 Nisan 2011

Türkiye İş Bankası eski Genel Müdürü Ersin Özince'nin bu ısrarının sırrı ortaya çıktı

1 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen bir keçi çiftliği yatırımcısına parasını 7 yılda geri alma fırsatı veriyor. Keçi sütünün litresi piyasada 1.5-2 TL'ye satılırken 1.25 TL'ye mal edilebilen inek sütü ise ancak 70-80 kuruşa alıcı bulabiliyor.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürlük görevinden geçtiğimiz hafta ayrılan ve sürekli görevini bıraktığında 'keçi çiftliği' kuracağını açıklayan Ersin Özince'nin bu planında neden ısrarcı olduğunun sırrını araştırdık. Duayen bir bankacının enerjisini 'keçi yetiştiriciliğine' vermek istemesinin altında yatan sebep meğerse 'paranın nereden geleceğini biliyor' olmasında saklıymış... Keçi çifliği kurarak bu alana yatırım yapan sektör yetkilileri de Ersin Özince'nin bu kararını çok yerine bularak, "Özince akıllı adammış, paranın nereden geleceğini iyi biliyor. Önümüzdeki yılların en gözde alanı keçi olacak" yorumunu yaptı.

Bir dönem 'Ormanları yok ediyor, çevreye zarar veriyor' diye horlanan keçiler, son yıllarda doğal yaşama yöneliş nedeniyle sütüyle, peyniriyle en gözde hayvanlar haline gelirken bu alana yatırım yapanların sayısı da giderek artıyor. Yatırım maliyeti düşük ama kazancı büyük 'keçi', sahibine yaptığı yatırımı 7 yılda geri alma fırsatı tanırken artık inek çiftliğine yatırım, uzmanlar tarafından 'zarar' olarak gösteriliyor.

5 ayda bir ikiz hatta üçüz doğuran keçilerden günde 2-3 litre süt alınabilirken 1 litre keçi sütünün satış fiyatı 1.5-2 TL düzeyinde. İnek sütü ise piyasada 70-80 kuruşa satılırken maliyeti 1.25 kuruşu buluyor. Anne sütüne en yakın besleyici değerlere sahip keçi sütünün 'şişelenmiş' şekilde piyasaya sunulmasıyla birlikte satış fiyatının 4-5 TL'ye kadar ulaşarak ciddi bir katma değerli ürün olacağı da belirtiliyor.

Türkiye'de keçi varlığının 6.5 milyonu bulduğu belirtilirken yatırımcı olarak Mado, Sezer Group-Rani Çiftliği, Bolca-Bolana, Atatürk Orman Çiftliği'nin aralarında bulunduğu bir elin parmakları kadar gruptan söz ediliyor. Ancak uzmanlar son dönemde büyükbaş hayvancılıktan zarar edenlerin yönünü keçiye çevirdiği İstanbul, Antalya, Edirne ve Adıyaman'da yeni yatırımların yolda olduğu bilgisini veriyor.