Rani Farm - Doğal Et, Süt, Peynir ve Sebze Üretimi

Bakan Eker Rani Çiftliğini Gezdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İtalya hariç dünyada tek parmesan peyniri üretimi yapan Rani Çiftliğinde incelemelerde bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İtalya hariç dünyada tek parmesan peyniri üretimi yapan Rani Çiftliğinde incelemelerde bulundu. Eker, ziyareti sırasında cep telefonuyla sık sık fotoğraf çekti.

Antalya'da bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Manavgat ilçesi Evrenseki beldesinde 180 bin metrekare alan üzerine kurulu Sezer Gruba bağlı Rani Çiftliğinde incelemelerde bulundu. Golf aracına binen Bakan Eker'e, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Manavgat Kaymakamı Emin Osman Bulgurlu ve Sezer Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Yılmaz Sezer eşlik etti.

Bakan Eker ve beraberindekiler, ilk olarak İtalya dışında tek parmesan peynirin üretildiği tesisi gezdi. Eker, bone, galoş ve elbisesini giydikten sonra tesis içinde parmesan peynirinin geçtiği aşamalarını inceledi. Bakan Eker, burada peynir yapan ustalarla da sohbet etti. Depoda olgunlaşmaya bırakılan parmesan peynirlerinin yüksekliğini gören Eker, bu anları cep telefonu ile görüntüledi.

Üst üste yığılan parmesan peynirlerinin arasında gezen Eker'e, Fethi Yılmaz Sezer peynirin yapılışı hakkında bilgi verdi. Sezer, parmesan peynirini İtalya dışında yapan tek ülke olduklarını belirterek, beklemeye alınan peynirlerin 1 yılda olgunlaştığını ve ömrünün 10 yıl olduğunu belirtti.

Bakan Eker, ardından peynirin mayalanma ve süzme işlemlerinin yapıldığı bölümleri gezdi. Büyük ve küçükbaş hayvanların bulunduğu ahırları da gezen Eker, manda ve oğlakları sevmeye çalıştı. Bakan Eker, doğum yapan bir mandanın yavrusunu da cep telefonu ile görüntüledi.

Rani Çiftliğinde, 2 bin 700 büyük ve küçükbaş hayvanlarla mandaların otomatik makineyle sağıldığı belirtildi. Çiftlikte; Türkiye'nin yurt dışından ithal ettiği belirtilen Hollanda menşeli gouda, edam, maasdam, mimolette, emmental ile İtalyan parmesan peynirinin üretiminin yapıldığı, yıllık parmesan üretiminin bin ton olduğu kaydedildi.